Zamów portret

Cykl „5 ludzi- 5 historii” jedzie do Niemiec


Cykl „5 ludzi- 5 historii” został ostatecznie domknięty i za chwilkę powędruje do Niemiec!
W skład projektu wchodzi 5 obrazów olejnych na płótnie 50x60cm i 10 wydruków portretów cyfrowych (iPad w numerowanej serii kolekcjonerskiej 2/5 i 3/5), pod którymi znajdują się poszczególne opisy ( w j. polskim i w j. niemieckim) historii życia każdego z portretowanych.
Ten projekt był dla mnie wyjątkowo inspirujący, jeden z tych które są artystycznie w 100% otwarte, a jedyną wytyczną była ilość obrazów. Nie tylko mogłam swobodnie poszybować malarsko ale dokonałam również ważnego kroku w myśleniu o portrecie, jeszcze intensywniej uwalniając kolory płynące swobodnie w „chmurach” barwnych, jakby naturalnie odlewając mimikę i charakter portretowanych. Michał Anioł twierdził, że rzeźba od razu jest w kamieniu,może portret ukryty jest w farbie i trzeba tylko pozwolić mu się ujawnić 🙂
Tworząc cykl poznałam bardzo inspirujących ludzi z ciekawymi i niejednokrotnie wzruszającymi historiami życia, poza propagandą sukcesu i pasmami zwycięstw, historiami wyboistymi obarczonymi ludzką słabością i szukaniem równowagi oraz normalności, często pozornie na wskroś proste wątki, które zostają w pamięci zmuszając do zmiany optyki.
Zapraszam do przeczytania historii 5 ludzi, których różne losy splotły się w tym samym miejscu.
1. „Kucharz” – wybitny kucharz Aleksandra Kwaśniewskiego, niezwykła wrażliwa osobowość. W wyniku alkoholizmu stał się bezdomny. Trafił do domu opieki i wygrał z nałogiem do końca pozostając abstynentem. Zmarł kilka dni po naszym spotkaniu wskutek zatoru serca (konsekwencja dawnego pobicia i pozostawienia na lodzie przez chuliganów podczas jednej z pijańskich tułaczek).
2. „91-letni pan” – najstarszy podopieczny domu opieki, który trafił do niego nie przez uzależnienie, a brak chęci zaopiekowania się nim przez rodzinę. Codziennie przelicza swoje pieniądze z portfelika, które często podbierają mu inni. Większość dnia spędza w łóżku w garniturze gotowy umierać.
3. „Lekarz” – Cichy, mistyczny człowiek o wręcz filmowej twarzy. Jego jasne życiowe perspektywy przerwał tragiczny wypadek w górach 30 lat temu. Wówczas jako młody, dobrze zapowiadający się lekarz, z niewiadomych przyczyn nie wyraził zgody na operację kręgosłupa i głowy. Do dziś porusza się na wózku inwalidzkim pozostając pod opieką swojego 90 letniego ojca w domu opieki.
4. „Pani Małgorzata” – Osoba pokorna i pogodna, prawdopodobnie zbyt delikatna i eteryczna, żeby poradzić sobie samodzielnie z surową codziennością. Do domu opieki trafiła wyrzucona z mieszkania przez dzieci.
5. „Popeye” – Człowiek bardzo charyzmatyczny. Przypomina postać z kreskówi- Popeyea. Alkoholik, który przez lata nocą spał w szafie na cmentarzu, a rano mył groby. Aktualnie abstynent mieszkający w domu opieki.